چه داروهایی برای سالمندان مضر است؟


داروهایی که برای شرایط پزشکی مختلف استفاده می شوند می توانند با یکدیگر تداخل داشته باشند و به طور بالقوه عوارض جانبی ایجاد کنند.

به دلیل تغییرات مرتبط با افزایش سن در متابولیسم، عملکرد اندام ها و افزایش خطر تداخلات دارویی، برخی از داروها ممکن است برای سالمندان مضر باشند. ضروری است که متخصصان مراقبت های بهداشتی عوارض مصرف دارو در سالمندان به دقت ارزیابی و مشاهده کنید. با ما همراه باشید تا درباره داروهایی که معمولا برای سالمندان مضر هستند بیشتر بدانید.

عوارض مصرف دارو در سالمندان

بنزودیازپین ها: این داروها اغلب برای اضطراب و بی خوابی تجویز می شوند، اما می توانند خطر افتادن، گیجی و اختلالات شناختی را در افراد مسن افزایش دهند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): داروهای NSAID مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند باعث خونریزی گوارشی و آسیب کلیه در افراد مسن شوند که بیشتر مستعد این عوارض هستند.

داروهای آنتی کولینرژیکاین داروها که برای درمان شرایطی مانند آلرژی و مثانه بیش فعال استفاده می شوند، می توانند باعث گیجی، مشکلات حافظه و یبوست در افراد مسن شوند.

مهار کننده های اسید معده: معمولاً برای رفلاکس معده و زخم تجویز می شوند، اما استفاده طولانی مدت ممکن است خطر شکستگی استخوان و کمبود ویتامین و مواد معدنی را در سالمندان افزایش دهد.

داروهای ضد روان پریشی: داروهای ضد روان پریشی گاهی برای کنترل علائم رفتاری در بیماران مبتلا به زوال عقل استفاده می شوند، اما می توانند عوارض جانبی شدیدی از جمله افزایش خطر سکته مغزی و مرگ در سالمندان داشته باشند.

مواد افیونی: داروهایی که برای تسکین درد تجویز می شوند می توانند باعث یبوست، افسردگی تنفسی و افزایش خطر زمین خوردن در سالمندان شوند.

داروهای ضد افسردگی: برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند باعث افت فشار خون ارتواستاتیک (کاهش فشار خون هنگام ایستادن) شوند که می تواند خطر زمین خوردن را در افراد مسن افزایش دهد.

استاتین ها: اگرچه استاتین ها معمولاً برای کاهش سطح کلسترول تجویز می شوند، اما ممکن است خطر درد و ضعف عضلانی را در افراد مسن افزایش دهند.

دیورتیک ها: دیورتیک هایی که برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شوند می توانند باعث عدم تعادل الکترولیت و کم آبی در سالمندان شوند.

نتیجه

برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مهم است که از عوارض جانبی دارو در افراد مسن آگاه باشند تا سلامت کلی، شرایط پزشکی و تداخلات دارویی احتمالی آنها را ارزیابی کنند. گاهی ممکن است برای به حداقل رساندن خطر ناتوانی و بهبود کیفیت کلی زندگی سالمندان، تجویز یا کاهش دوز دارو ضروری باشد. مهم است که افراد مسن یا مراقبان آنها هر گونه نگرانی یا عوارض جانبی را فوراً به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهند.

در ادامه موضوع عوارض جانبی دارو در سالمندان، ذکر این نکته ضروری است که خطرات مربوط به برخی داروها در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد مسن ممکن است برخی از داروها را به خوبی تحمل کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند.

پیشنهاد مطالعه: اگر در خانه فرد مسنی دارید تنفس مصنوعی در خانه با روش‌های ابتدایی را بخوانید.
چه داروهایی برای سالمندان مضر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top