کدام بانک ها اقساط کلان تسهیلات را نکول کرده اند؟

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش ایسنا؛ لیست خدمات کلان جاری و غیرجاری ۹ بانک به روز رسانی و منتشر شد. تسهیلات غیرجاری بزرگ، تسهیلات معوقه هستند و در سه عنوان معوق، معوق و مشکوک الوصول طبقه بندی می شوند.

معوقاتي هستند كه از يك تا شصت روز از تاريخ سررسيد يا خاتمه اقساط آن منقضي شده باشد. تسهیلات معوق به آن دسته از تسهیلات اطلاق می شود که از 60 روز تا 18 ماه پس از پرداخت اقساط یا اقساط معوق از متقاضی یا گیرنده وام منقضی شده باشد و در نهایت تسهیلات مشکوک الوصول تسهیلاتی هستند که بیش از 18 ماه از تاریخ یا آورده ها منقضی شده اند. گذشته است

در جدیدترین لیست منتشر شده از سوی بانک مرکزی، در بخش تسهیلات غیرجاری، اسامی ایران زمین، پارسیان، تجربه طاف، سپه، شهر، قرض الحسنه رسالت، قرض الحسنه مهر، جهانگردی و ملل آمده است. ممکن است مؤسسه وام دهنده پست شده باشد، اطلاعات گم شده باشد، و به نظر می رسد که هیچ امکانات خارج از فصل ندارد.

اما در این گزارش به روز شده، هفت بانک دیگر در مجموع 117 میلیارد و 939 میلیون و 459 میلیون تومان تسهیلات کلانی پرداخت کردند که تا تاریخ انتشار این گزارش توسط بانک مرکزی در خارج از فصل قرار گرفته بود.

این در حالی است که بانک سپه با بیش از 94 هزار میلیارد تومان بیشترین وجوه غیرجاری را در اختیار دارد و در بین این 9 بانک در رتبه اول قرار دارد، البته بر اساس آخرین به روز رسانی انجام شده در پایان خرداد ماه سال گذشته، میزان این تسهیلات بیشتر است. بیش از 83 هزار میلیارد تومان.

پس از آن بانک پارسیان با بیش از 14 هزار میلیارد تومان دومین بانک این جدول است. بانک توسعه تعاون با 92 میلیارد تومان کمترین دارایی غیرجاری را در پرتفوی خود دارد.

نگاهی به آخرین آپدیت روز چهارشنبه هفته گذشته (تیر) و مقایسه آن با پایان خرداد سال گذشته که البته برای همه بانک ها به طور کامل اجرا نشد. نشان می دهد که بانک های گردشگری، شهر و ایران زمین به ترتیب بیش از دو هزار میلیارد تومان، 1500 میلیارد تومان و 262 میلیارد تومان به کل تسهیلات غیرجاری خود در این بازه زمانی اضافه کرده اند.

کدام بانک ها اقساط کلان تسهیلات را نکول کرده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top