مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

کدام بانک ها «سهام» را به عنوان «وثیقه» می پذیرند؟

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از روزنامه ایران اقتصاد، عدم امکان وثیقه گذاری سهام برای اخذ وام بانکی یا تامین وثیقه مورد نیاز در دادخواست یکی از چالش های مهمی است که در سال های اخیر سهم سهام از سبد دارایی های جامعه ایران را کاهش داده است.

قبل از سال 1401، امکان سهامداری سهام به عنوان دارایی وجود نداشت، بنابراین مردم همیشه نسبت بیشتری از املاک، طلا، اتومبیل و سپرده های بانکی را در سبد دارایی های خود داشتند.

موضوعی که در 2 سال گذشته و پس از اقدامات مهم دولت سیزدهم برای آرام کردن اذهان سهامداران و فعالان اقتصادی تا حدود زیادی حل شده است.

بر این اساس راه‌اندازی سامانه «ستاره» به منظور تسهیل در اخذ وام از سیستم بانکی و تسهیل در تأیید صحت سهام در دادرسی، امکان استفاده از سهام خود را برای استفاده مردم از این خدمات فراهم کرد.

این سیستم علاوه بر ایجاد تقاضا و ارزش بیشتر برای دارایی‌های صندوق، امکان تعهد آنلاین دارایی‌ها را نیز فراهم می‌کند تا فرآیندهای اداری گذشته با سرعت بیشتری انجام شود.

همچنین سامانه «ستاره» که با همکاری وزارت اقتصاد، سازمان بورس، شرکت سپرده گذاری و قوه قضائیه راه اندازی شد، به وام گیرندگان این امکان را داد که علاوه بر سهامداری از سهام خود در این سامانه، از سایر دارایی های خود مانند سکه، سند مالکیت، خودرو، سیم کارت و بیمه عمر نیز به عنوان وثیقه استفاده کنند.

بر اساس اعلام مدیران مربوطه، متقاضیان برای استفاده از این سامانه محدودیت زیادی نخواهند داشت و تنها کافی است در سامانه سجام ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را طی کنند.

بیشتر بخوانید:  چرا سرمایه گذاری روی خود بهترین روش سرمایه‌گذاری است؟

محدودیتی برای تعداد بانک های خدماتی وجود دارد

یکی از چالش هایی که در روزهای ابتدایی راه اندازی سامانه ستاره موجب اعتراض وام خواهان شد، محدودیت تعداد بانک های خدمات دهنده بود. این سامانه در ابتدا با سه بانک ملی، مهر و رسالت فعالیت خود را آغاز کرد و از همان ابتدا فعالیت این بانک ها در زمینه ارائه خدمات به وام گیرندگان با مشکلاتی همراه بود که برخی از وام گیرندگان را به گلایه از عملکرد ضعیف بانک ها در ارائه تسهیلات کشاند.

در همین راستا مسئولان مربوطه اعلام کردند که محدودیتی برای ارائه این خدمات به بانک ها وجود ندارد، اما این اقدام مستلزم تنظیم تفاهم نامه هایی است تا سایر بانک ها نیز با اضافه شدن به این سامانه خدمات بهتری به مردم ارائه کنند.

با وجود مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت، در چند روز اخیر «سیدهسان خاندوزی» وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد که هم اکنون 13 بانک برای استفاده از این سامانه هوشمند اقدام کرده اند تا مردم بتوانند بدون معرفی ضامن جدید از اوراق بهادار خود به صورت آنلاین از جمله بیمه نامه یا سهام عدالت و سایر اوراق برای دریافت وام استفاده کنند.

از این تعداد، چهار بانک ملی صادرات، قرض الحسنه مهر ایران و رسالت ماسال هم اکنون به متقاضیان وام ارائه خدمات می کنند.

علیرغم ایجاد زیرساخت های لازم برای استفاده از احراز هویت، به گفته برخی فعالان بازار، این سامانه چندان مورد استفاده متقاضیان وام قرار نگرفته است و مردم نیز از این سامانه استقبال نمی کنند و بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزیر اقتصاد و دارایی، «بیش از هزار و 120 نفر از این تأیید هوشمند استفاده کرده اند و 31 میلیون سهم نیز به عنوان وثیقه بانکی در این سامانه ثبت شده و در این سامانه گنجانده شده است.

بیشتر بخوانید:  سرانه مصرف گوشت چقدر است؟

الزام بانک ها به استفاده از سامانه تأیید سهام

با توجه به توضیحات وزیر اقتصاد که هنوز اطلاعات دقیقی از سامانه راستی‌آزمایی سهام و همچنین بانک‌هایی که برای استفاده از این سامانه به سپرده‌گذاری مرکزی مراجعه می‌کنند، در هاله‌ای از بلاتکلیفی قرار دارد.

در این زمینه، مجری طرح راستی‌آزمایی سهام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار اعلام کرد: فرآیند راستی‌آزمایی در سامانه ستاره طی مکاتبات متعددی از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و وزارت اقتصاد پیگیری شده است که آخرین مکاتبات آن در تاریخ 26 تیرماه 1402 است و اقدامات لازم برای ارتباط با خدمات مربوطه انجام شده است.

سامیه محمدی ادامه داد: در این بین شرکت سپرده گذاری مرکزی موظف است اقدامات مناسبی را برای بانک ها در زمینه اجرای خدمات راستی آزمایی انجام دهد و پس از عملیاتی شدن سرویس فوق، بانک ها اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار دهند تا مردم از خدمات مربوطه مطلع شوند.

وی بیان کرد: بانک های زیادی در یک سال گذشته در خصوص اجرای خدمات چک هوشمند ستاره با شرکت سپرده گذاری مرکزی مکاتبه کرده و همکاری های لازم با آنها انجام شده است اما متاسفانه هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.

به گفته مدیر چک سهام شرکت سپرده گذاری مرکزی، بانک صادرات به زودی این سرویس را در اختیار مردم قرار می دهد و بانک های ملت و شهر نیز گام های مهمی در این راستا برداشته اند.

وی در پاسخ به این سوال که میزان و نحوه پشت نویسی سهام چگونه تعیین می شود، گفت: میزان سهام وثیقه در اختیار بانک ها است، بانک ها بر اساس دارایی اوراق، ظهرنویسی را انجام می دهند و درصدی از دارایی های ظهرنویسی را به عنوان تسهیلات پرداخت می کنند.

بیشتر بخوانید:  علت حضور نداشتن رئیسی در اجلاس آب و هوایی مشخص شد

محمدی در پایان تصریح کرد: اوراق بهادار یکی از روش های تامین مالی سهامداران است. به این ترتیب سهامداران ضمن حفظ دارایی ها و بهره مندی از مزایای مالکیت، فرصتی برای تامین مالی سایر نیازهای خود پیدا می کنند که می تواند به ثبات بازار سرمایه کمک کند. اما این موضوع به استقبال بانک ها و سهامداران بستگی دارد.

کدام بانک ها «سهام» را به عنوان «وثیقه» می پذیرند؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top