کدام خودروهای دوگانه سوز بیشتر تولید شدند؟

من گزارش میدم اخبار برای کارآفرینان به گزارش دنیای اقتصاد، گزارش وزارت امنیت از آمار تولید خودرو در بهار امسال نشان می دهد که ایران خودرو و سایپا هر کدام دو نوع گازسوز یا دوگانه سوز در سه ماهه نخست امسال تولید کرده اند. بر اساس این آمار، در مدت مذکور دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور در مجموع ۲۲ هزار و ۳۱۱ دستگاه خودروی گازسوز تولید کردند. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته این تعداد 8736 دستگاه بوده است.

در نتیجه تولید خودروهای گازسوز یا دوگانه سوز در بهار امسال 13575 دستگاه بیشتر بود که 155 درصد افزایش داشت. این رشد تولید ناشی از تولید 232 دستگاه خودروی ساینا گازسوز است که سایپا در سه ماهه نخست سال تولید کرده است که بیش از کل تولید خودروهای گازسوز یا دوگانه سوز در مدت مشابه سال گذشته است. پس از آغاز دور دوم تحریم ها علیه کشور، تولید خودروهای گازسوز و دوگانه سوز با افت زیادی همراه بود، چرا که تولید این گونه خودروها برای خودروسازان گران شد و از سوی دیگر، تولید خودروهای دوگانه سوز با افت زیادی همراه بود. تقاضای زیادی برای این خودروها وجود ندارد. زیرا قیمت خودروهای گازسوز بیشتر از بنزینی است و قدرت این خودروها و ظرفیت صندوق عقب آنها نیز کمتر است.

از سوی دیگر تفاوت قیمت بنزین و بنزین آنقدر نبود که انگیزه لازم برای خرید این خودروها را فراهم کند. بنابراین شاهد کاهش تولید این نوع خودروها هستیم. بهار امسال اما همزمان با افزایش تولید خودرو، تولید خودروهای گازسوز یا دوگانه سوز نیز افزایش یافت. همانطور که گفته شد بخش قابل توجهی از رشد تولید خودروهای گازسوز مربوط به ساینا 232 است که سال گذشته این خودرو در سایپا تولید نمی شد اما نارنجی پوشان در سه ماهه اول سال جاری 9360 دستگاه از این خودرو را تولید کرد. بیش از مجموع تولید خودروهای گازسوز یا دوگانه سوز در سه ماهه اول سال 2011 است. پس از ساینا 232 گازسوز، بیشترین میزان تولید این نوع خودروها مربوط به تولید وانت نیسان دوگانه سوز است. همچنین توسط زامیاد یکی از زیرمجموعه های سایپا تولید می شود.

در سه ماهه اول سال جاری 6665 دستگاه وانت نیسان دوگانه سوز تولید شد که 2885 دستگاه معادل 76 درصد بیشتر از تولید سال گذشته 3780 دستگاه از این خودرو (که تنها تولید گازسوز بود. سایپا). ایران خودرو نیز در سال جاری رشد خوبی در تولید خودروهای گازسوز و دوگانه سوز داشته است. تاکسی سورن پلاس گازسوز که ایران خودروهای تبریز در سال گذشته 2485 دستگاه از آن را تولید کرد، امسال 3360 دستگاه تولید کرده است که با افزایش 551 دستگاهی و 22 درصدی آن خودرو را نشان می دهد. اما رشد تولید گاز آریسان بسیار چشمگیر بوده است. ایران خودرو بهار امسال 3 هزار و 514 دستگاه از این خودرو تولید کرده که 3 هزار و 443 دستگاه است که نسبت به تولید 71 دستگاهی سال گذشته 485 درصد رشد داشته است. ایران خودرو در بهار سال گذشته نیز 2400 دستگاه پژو 405 دوگانه سوز تولید کرد و تولید این خودرو در سال جاری متوقف شد. بنابراین همانطور که مشخص است با فاکتورگیری محصول ساینا تولید مشعل گاز بیشتر به خودروهای کار تعلق دارد.

کدام خودروهای دوگانه سوز بیشتر تولید شدند؟

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top