یک سند راهنما و بسیاری از نکات مهم که باید در مورد آن بدانید


ابتدا باید سند استاندارد را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید با آن آشنا شوید. سند زمین به سند زمینی گفته می شود که قانوناً برای کشاورز تحصیل می شود.

دور و بر یک سند باید بگوییم که اگر کشاورز منطقه ای را که در آن رشد کرده و رونق یافته است زراعت کند، این «حد» تابع سیستم کشاورزی آن کشاورز خواهد بود. با دلتا مگ همراه باشید.

جزئیات سند

در سال 1338 طبق اصلاحات ارضی دولت، اراضی به سه دسته مرغوب، معمولی و بی کیفیت، با توجه به تلاش و زحمت رعیت در زمین، توسط خان یا مالکان تقسیم شد.

در واقع کشاورز با ادامه فعالیت منظم و دائمی خود در زمین طبق قانون می تواند مالک زمین باشد. اما پس از تصویب لایحه افزایش سهم کشاورزان و سازمان ساخت و ساز در سال 1331، مشکلات ساختاری حل نشد و اختلافات بر سر املاک نساجی و سندار افزایش یافت.

آیا سند زمین نسقی معتبر است؟

در مورد اعتبار این اسناد باید بگوییم که املاک دارای سند مشکلی در ساخت و ساز و قوانین شهرداری ندارند و با گذراندن مراحل ساخت می توانند کلیه مجوزهای لازم را اخذ کنند. اما نکته اینجاست که آپارتمان ها معمولا در اسناد پروژه غیرقانونی می شوند. این مشکلات را در کشورهایی که اسناد دارند کمتر می بینید.

خرید و فروش این زمین ها در شمال کشور بسیار بیشتر دیده می شود، در واقع این خانه ها به عنوان خانه های قراردادی یا سندی شناخته می شوند.

البته لازم به ذکر است افرادی که در زمین نسگی اقدام به ساخت و ساز می کنند از اقشار کم درآمد جامعه هستند که بودجه کافی برای ساخت و ساز در زمین های اصلاح شده ندارند.

بنابراین در این زمینه باید گفت که اعتبار این مدارک بسیار پایین است و افرادی که این مدارک را دارند با مشکلات زیادی مواجه هستند.

در خرید ملک با سند مالکیت ثبت شده، انتقال سندی صورت نمی گیرد و خانه تنها با اظهارنامه کتبی به نام خریدار ثبت می شود. البته قانوناً این مبایعه نامه مانند سند می تواند دلیل بر مالکیت شما باشد; اما به دلیل ماهیت سند، طبیعتا از اعتبار قانونی کمتری نسبت به اسناد رسمی برخوردار است.

یکی از مشکلات اصلی خانه های مدرن؛ کمبود امکانات کافی به اندازه مساحت خانه هایی است که ثبت شده است. البته این مشکل به معنای بد بودن معماری یا نبود امکانات رفاهی مانند دیگر خانه ها نیست. در واقع باید گفت که این ساختمان ها ممکن است از بهترین مصالح استفاده کرده باشند. اما از آنجایی که مجوزهای لازم را دریافت نکرده اند، باید گفت امکانات بیشتری نسبت به زمین های فعلی دارند.

مشکل در سند زمین

حال که با مفهوم سند استاندارد آشنا شدیم، بهتر است مشکلات این نوع سند را درک کنیم. در واقع دو خطر عمده متقاضیان خرید این زمین و خانه را تهدید می کند که عبارتند از:

  • فروش ملک به چند نفر توسط مالک
  • مالک اصلی ملک مشخص نیست

آیا برای ساخت زمین وام می دهند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. بانک ها اسناد زمین نسق را سند معتبر نمی دانند. اما بانک مسکن باید برای تعمیر و نظافت خانه به این افراد وام بدهد.

پیشنهاد مطالعه: قولنامه دستی و ۶ نکته مهم که باید بدانید!
یک سند راهنما و بسیاری از نکات مهم که باید در مورد آن بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top