یک سیستم ارزش گذاری برای دارایی های نامشهود، پیش نیاز یک اقتصاد دانش بنیان

دقانی بر لزوم سهم استان از تولید ناخالص داخلی یک درصدی کشور تاکید کرد و افزود: چهارمحال و بختیاری صاحب یکصد قلمرو کشور است؛ در حالی که این استان در سال 1395 به 100 درصد رسید. همچنین یک درصد جمعیت کشور که سرمایه انسانی کشور است متعلق به این استان است. سهم بیش از یک درصدی این استان از منابع طبیعی کشور با احتساب سهم 10 درصدی منابع آبی نشان می دهد که استان چهارمحال و بختیاری از نظر ظرفیت برای دستیابی به سهم یک درصدی از تولید ناخالص ملی غنی است. به لطف این ظرفیت های ارزشمند، پیش بینی می شود حداقل یک درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه فاصله استان چهارمحال و بختیاری تا رسیدن به یک درصد تولید ناخالص داخلی فرصت ارزشمند و مناسبی برای سرمایه گذاری و توسعه است، ادامه داد: استان چهارمحال و بختیاری تا رسیدن به میانگین تولید ناخالص داخلی یک میلیارد دلار فاصله دارد و این یعنی ظرفیت و فرصت خوبی برای رشد دارد. فرصت بسیار خوبی که می تواند سرمایه گذاری و توسعه در این استان را اقتصادی و ارزشمند کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: توزیع متوازن حمایت ها و توزیع عادلانه منابع از جدی ترین برنامه های معاونت علمی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان است که با اجرای برنامه ملی اقتصاد دانش بنیان استانی در استان ها محقق می شود.

اقتصاد دانش بنیان فرصت بسیار مناسبی برای توزیع متوازن منابع استان است

دگانی برنامه ملی اقتصاد دانش بنیان را فرصت بسیار مناسبی برای توزیع متوازن منابع استانی متناسب با گام های هر استان دانست و افزود: در این برنامه ملی با تقسیم بندی استان ها، توسعه اقتصاد دانش بنیان به طور مستمر و دقیق توسط معاونان رئیس جمهور و روسای مراکز معاونت علمی پیگیری می شود. با حضور مستمر در استان ها و رصد وضعیت توسعه اقتصاد دانش بنیان، تحقق شاخص ها رصد می شود و در این اقدام رقابت سالمی بین نمایندگان مجلس برای ارتقای استانی که به آنها سپرده شده شکل می گیرد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری یکی از استان های دارای ظرفیت و فرصت رشد است که توسعه اقتصاد دانش بنیان در این استان را شخصاً رصد می کند، ادامه داد: دلیل اینکه خود من موضوع اقتصاد دانش بنیان را در استان چهارمحال و بختیاری قبول دارم این است که در این استان فرصت های بسیار خوبی برای رشد وجود دارد.

وی با تاکید بر پیگیری سه مزیت سرزمینی استان چهارمحال و بختیاری در قالب طرح ملی کاهش اقتصاد دانش بنیان، افزود: توسعه زنجیره های فناوری در کشاورزی، حوزه های خلاق گردشگری و فناوری اطلاعات که نیروی انسانی محور توسعه آن است به همراه منابع معدنی در قالب طرح کاهش چهارمحال و بختیاری مورد حمایت ویژه قرار می گیرد.

دقانی ویژگی طرح برش استانی را توجه جدی به چند منطقه مساعد استان و حمایت ویژه از این مزیت ها دانست و افزود: در استان چهارمحال و بختیاری با برنامه ریزی ویژه از این سه حوزه حمایت می شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد باید در سه رکن اصلی به صورت هماهنگ و متوازن رشد کند، گفت: اقتصاد دانش بنیان مانند درختی که به تنه، ساقه و برگ قوی و قوی نیاز دارد تا به ثمر برسد، اقتصاد دانش بنیان نیز باید به طور متوازن و همزمان از شرکت های کوچک، متوسط ​​و بزرگ حمایت و بهره مند شود.

وی افزود: در داخل سامانه ارزیابی دانش بنیان، این سه ساختار که به شرکت های نوپا، فناور و نوآور معروف هستند، با توجه به ماهیت، نیازها و نتایج مورد حمایت قرار می گیرند و رشد می کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دوره کنونی دوره حمایتی است که متناسب با نیاز کشور و استفاده حداکثری از زیرساخت ها و ظرفیت های موجود است، ادامه داد: در کشور چندین دوره توسعه را پشت سر گذاشته ایم.

وی افزود: در دوره بعدی رشد فزاینده استارت آپ هایی وجود دارد که به پهن برگ های سبز و درختان زیاد معروف هستند. اما باید بدانیم که برای پربار و پربار بودن درخت اقتصادی، رشد برگ یا تنه به خودی خود کافی نیست و ساقه های جوان و قوی شرکت های دانش بنیان باید نوآوری را با بدنه صنعت پیوند بزنند تا شاهد کارایی و باروری باشیم.

دقانی افزود: مدیران استانی باید در نظر داشته باشند که رویکردهای دهه 70 و 80 که درآمدهای سرشار نفتی صرف توسعه زیرساخت ها می شد، اکنون کارآمد نیست. ما باید راه حل جدیدی را دنبال کنیم که آن هم طراحی سیستمی متفاوت در اقتصاد مردمی و رساندن همه چیزهایی که از زیرساخت ها جمع آوری کرده ایم به اقتصاد دانش بنیان.

وی بیان کرد: تا زمانی که آنچه از زمین، تجهیزات، آزمایشگاه و… داریم به حوزه اقتصاد دانش بنیان منتقل نکنیم، این اتفاق تحول آفرین رخ نمی دهد. این رویکرد فقط ایجاد زیرساخت و ایجاد راه‌حل راه‌حلی نخواهد بود و زمانی که برای زیرساخت‌ها هزینه می‌کنیم باید هوشمند باشیم. علاوه بر منابع موجود، باید از منابع ناشی از قانون جهش تولید دانش بنیان و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و سایر منابع استفاده کنیم.

لزوم اتصال شریان های کسب و کارهای کوچک با شرکت های متوسط

دگانی با تاکید بر اینکه شریان شرکت های کوچک باید به شرکت های متوسط ​​متصل شود و شرکت های متوسط ​​باید به جریان شرکت های بزرگ متصل شوند، ادامه داد: باید هوشمندانه این درخت زنجیره ارزش را بسازیم و شاخه های اضافی را هرس کنیم. به ساقه، برگ و تنه به طور متعادل توجه کنید.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با تاکید بر اینکه معتقدیم اقتصاد دانش بنیان را می توان به صورت جدی و میدانی به مردم و جامعه رساند، ادامه داد: حوزه صنایع خلاق و فناوری های نرم و فرهنگی یکی از مصادیق ترویج اقتصاد دانش بنیان است. ما نباید اقتصاد خلاق را به اقتصاد هنر و صنایع دستی محدود کنیم، بلکه صنایع خلاق و اقتصاد خلاق یک اقتصاد دانش بنیان است که در آن خلاقیت بیشتر از فناوری در صنایع خلاق دیده می‌شود.

دقانی با اشاره به ضرورت استقرار نظام ارزیابی دارایی های نامشهود گفت: تا زمانی که نظام ارزیابی دارایی های نامشهود شکل نگیرد، اقتصاد دانش بنیان جایگاه واقعی خود را پیدا نمی کند، زیرا اقتصاد دانش بنیان بر پایه نوآوری، فناوری و دارایی های ارزشمندی از این دست استوار است و اقدامات خوبی در زمینه استقرار این سامانه انجام شده است.

برپایی اردو در قالب برنامه برش استانی

وی با اشاره به تشکیل ستادی متشکل از مسئولان استانی و معاونت علمی در قالب طرح تعدیل نیرو در استان برای اقتصاد دانش بنیان، گفت: همه ظرفیت های استان باید بر اولویت های تعیین شده در قالب طرح تعدیل استان متمرکز شود، زیرا هیچ حوزه دیگری جز اقتصاد دانش بنیان نمی تواند زمینه ساز تحول و توسعه اقتصاد استان باشد.

یک سیستم ارزش گذاری برای دارایی های نامشهود، پیش نیاز یک اقتصاد دانش بنیان

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top