مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

3 عادت بد مالی که باید از آنها خلاص شوید


پس انداز و ترک عادت های بد مالی در ابتدا می تواند دشوار به نظر برسد، اما با چند نکته، تعیین حداقل اهداف آسان است.

یک عادت بد مالی شما را مانند هر عادت بد دیگری عقب می اندازد. در شرایط بد اقتصادی، این عادت های بد بیشتر به شما آسیب می زند. برخی از چیزهای ساده که به یک عادت روزمره در زندگی شما تبدیل شده اند، در صورت تغییر می توانند مقدار قابل توجهی پول را در جیب شما نگه دارند. چیزهایی مانند خرید با پول نقد به جای کارت اعتباری ممکن است در ابتدا چیز مهمی به نظر نرسند، اما طبق این مطالعه، عادات مالی ناسالم آن چیزی نیست که شما انتظار دارید. ما را در دلتاماگ دنبال کنید.

3 عادت بد مالی که باید از آنها خلاص شوید

اولین قدم برای از بین بردن عادت های بد این است که تشخیص دهید کدام یک از عادت های شما ممکن است مضر باشد. سپس سعی کنید یک عادت بد را با یک یا چند عادت خوب جایگزین کنید. پنج عادت بد مالی و گام‌هایی برای تغییر آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

عادت بد مالی شماره یک: مخارج جزئی

یکی از معدود عادات بد مالی، عادت به خرج کردن است. هزینه هایی که ممکن است به آنها فکر نکنید، مانند آدامس و نوشیدنی و جزئیات مشابه، از برنامه هزینه های شما حذف می شوند. استفاده از محصولات سوپرمارکتی که در بسته بندی های جذاب تهیه می شوند، اغلب پاسخگوی هیچ یک از نیازهای شما نبوده و تنها هزینه های غیرمنتظره ای را روی دست شما می گذارد.

هزینه های غیرضروری پول کمتری را برای موارد ضروری مانند پرداخت وام مسکن یا اجاره، پرداخت وام یا کنار گذاشتن پس انداز بازنشستگی باقی می گذارد. لازم نیست تمام پول خود را برای پس انداز خرج کنید، شاید برخی از این چیزها شما را شاد کند. اما وقتی نوبت به خرج کردن غیرضروری می‌رسد، توقف کنید و ببینید آیا خریدی که انجام می‌دهید عملکرد ضروری یا لذت‌بخشی برای شما دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید:  ناترازی نقدی بانک‌ها برون‌زاست - کارآفرین‌نیوز

راه های ترک عادت بد مالی شماره یک: هزینه های غیر ضروری

  • خرید نقدی: تحقیقات نشان می دهد که خرید نقدی خاطره انگیزتر از پرداخت با کارت اعتباری است. افرادی که با پول نقد خرید می کنند، نسبت به افرادی که با کارت های اعتباری یا نقدی پرداخت می کنند، از هزینه های غیرضروری اجتناب می کنند. اگر می توانید، کارت های بانکی خود را در خانه بگذارید و پول نقد را برای هزینه های روزمره در کیف پول خود نگه دارید.
  • تهیه غذا در منزل: طبق یک مطالعه، خوردن غذا در بیرون از خانه، سفارش غذای بیرون بری یا خرید وعده های غذایی آماده از سوپرمارکت ها از جمله عادات بد مالی هستند. آشپزی در خانه روشی موثر برای از بین بردن هزینه های گزاف صرف غذا در بیرون است. گهگاه رفتن به رستوران یا سفارش غذا برای پذیرایی از اعضای خانواده برای شما اتلاف مالی نیست، اما غذاهای خانگی به شما کمک می کند در هزینه های اولیه مانند اجاره خانه و خدمات آب و برق صرفه جویی کنید. همچنین غذاهای خانگی در مقایسه با غذاهای آماده از رستوران ها و کارخانه ها سلامت بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد.
  • در برابر وسوسه تخفیف مقاومت کنید: درست است که تخفیف های واقعی وسوسه انگیز هستند، اما چیزی را صرفاً به خاطر فروش آن نخرید. عادت بد مالی انجام خریدهای غیرضروری در بحبوحه فروش و فروش فصلی می تواند به اوج خود برسد. فراموش نکنید که در صورت کاهش کالای مورد نیاز خود از تخفیف بهره مند شوید.
بیشتر بخوانید:  هزینه شب یلدا در کافه‌های تهران+ جزئیات

عادت بد مالی دوم: پس انداز نکردن پول برای مواقع اضطراری

هزینه های اضطراری زمانی به شما می رسد که اصلاً انتظارش را ندارید. بهتر است پولی را برای مواقع اضطراری کنار بگذارید تا از هزینه های غیرمنتظره شوکه نشوید. این هزینه ها بر خلاف میل مردم به دلیل دزدی، بیماری و حوادثی از این دست اتفاق می افتد و اگر آمادگی لازم را نداشته باشید آسیب روحی و روانی آن چند برابر می شود.

چگونه عادت بد پس انداز نکردن برای مواقع اضطراری را ترک کنیم؟

پاسخ بسیار ساده است؛ هر بار که می خواهید هزینه ای غیر ضروری انجام دهید، معادل هزینه آن را در قلک یا حساب بانکی که استفاده نمی کنید قرار دهید.

نگران پر کردن قلک خود نباشید. فقط فراموشش نکن تا زمانی که ریختن پول به قلک یا حساب بانکی برای شما تبدیل به یک عادت روزمره شود. با مقادیر کم شروع کنید و سعی کنید آنها را افزایش دهید.

عادت بد مالی شماره سه: پایبند نبودن به بودجه یا حتی ایجاد آن

عادت بد مالی بعدی تنظیم نکردن بودجه است – یا عدم پایبندی به بودجه ای که از قبل در ذهن دارید. پیش بینی بودجه تصمیمات مالی شما را راهنمایی می کند و به عنوان یک نقشه راه مناسب عمل می کند.

راه های ترک عادت بد مالی شماره سه

بودجه تعیین کنید و متعهد شوید که به آن پایبند باشید. با این حال، روش های مختلفی برای بودجه بندی وجود دارد (مثلاً بودجه ریزی مبتنی بر صفر). مهم است که یک روش بودجه بندی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد زیرا باید بتوانید به آن پایبند باشید. فرآیند پیش بینی بودجه شما باید شامل سه مرحله زیر باشد:

  • از ریاضی کمک بگیرید: سوابق بانکی، صورت‌حساب‌های کارت اعتباری و سایر اسناد مالی خود را برای محاسبه دقیق درآمد و هزینه‌های خود مرور کنید. اگر طبق برنامه خاصی حقوق دریافت می کنید، میزان حقوق ماه قبل را در قسمت درآمد بنویسید. اگر درآمد شما نامنظم است، میانگین سه تا شش ماه گذشته را بنویسید.
  • اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید: بخش مهمی از بودجه بندی این است که بدانید می خواهید با پول خود چه کاری انجام دهید. تسویه بدهی و وام؟ خرید خانه؟ تلاش برای ایجاد پس انداز بازنشستگی؟ این اهداف را هنگام تنظیم بودجه در نظر داشته باشید.
  • مراقب مخارج خود باشید: ایجاد بودجه و پایبندی به آن بسیار مهم است. شما باید با انتخاب روشی برای پیگیری هزینه های خود شروع کنید. یا از طریق برنامه یا روش های قدیمی مانند نوشتن هزینه های روزانه. محاسبه دقیق درآمد و هزینه های خود بسیار مهم است تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.
بیشتر بخوانید:  فوری/ مدرسه آنروا در غزه بمباران شد+ فیلم

آینده در دستان شماست

توجه به عادت بد مالی که در حال حاضر دارید اولین قدم در این مسیر است. خود را در حال پیشرفت از این مرحله اول در نظر بگیرید. هیچ راه حل یکسانی برای ترک یک عادت بد مالی وجود ندارد، بنابراین فهمیدن اینکه چگونه می توانید وضعیت مالی خود را بهبود بخشید نیاز به خلاقیت و تفکر انتقادی دارد. پیگیری هزینه ها و ثبت درآمد اولین قدم در این مسیر پر فراز و نشیب ترک عادت های بد مالی است.

پیشنهاد مطالعه: عامل افزایش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ را بخوانید.
3 عادت بد مالی که باید از آنها خلاص شوید

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top