4 تغییر پوست که نشان دهنده بیماری کبدی است


از آنجایی که کبد به روش‌های مختلف کار می‌کند، منطقی است که سیگنال‌های هشدار متفاوتی را هنگام اشتباه ارسال کند – و برخی از این علائم مشکل می‌توانند روی پوست ظاهر شوند.

کبد نقش مهمی در سلامت و فرآیندهای بدن ایفا می کند. به همین دلیل، مشکلات کبدی می تواند روی پوست ظاهر شود

پوست زرد

یکی از بیش از 500 عملکرد کبد تولید و ترشح مایعی به نام صفرا است که چربی ها را می شکند و به هضم غذا کمک می کند. ماده زرد رنگ بیلی روبین رنگدانه صفرا است. هنگامی که مشکلی در کبد وجود دارد، بیلی روبین می تواند تجمع پیدا کند و باعث زردی پوست، سفیدی چشم ها و غشاهای مخاطی شود.

علاوه بر این، ادرار تیره می شود. سایر علائم زردی ممکن است شامل تب، لرز، درد معده و مدفوع روشن باشد. شرایطی مانند عفونت، سنگ کیسه صفرا و اختلالات خونی و همچنین برخی داروها می توانند باعث زردی شوند. اما ظاهر زرد رنگ می تواند به این معنی باشد که کبد شما دچار مشکل شده است، به خصوص زمانی که همراه با علائم دیگر رخ دهد.

قرمزی کف دست

کبد نقش بسیار مهمی در فرآیند تنظیم هورمونی ایفا می کند و نوسانات سطوح هورمونی باعث بیماری هایی مانند «اریتم کف دست» می شود. اریتم کف دست یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی کف دست می شود. می تواند ارثی باشد، اما می تواند نتیجه بیماری های مختلف نیز باشد.

عوامل مختلفی می تواند عامل قرمزی کف دست باشد، از جمله بارداری و بیماری های ارثی. اما بیماری کبدی می تواند باعث گشاد شدن رگ های خونی دست و قرمز شدن کف دست شود. (این همچنین می تواند در پاها اتفاق بیفتد که به عنوان اریتم کف پا شناخته می شود.)

اگر هر دو کف دست (یا پا) قرمز هستند و با فشار دادن آن ناحیه محو می‌شود (سفید می‌شود)، یا کف دست‌های شما گرم می‌شود، ممکن است اینها نشانه‌های اریتم کف دست باشد.

خارش پوست

در حالی که خارش پوست معمولاً با مشکلاتی مانند آلرژی، نیش حشرات و حتی گرد و غبار همراه است، اما می تواند به دلیل افزایش سطح نمک های صفراوی زیر پوست نیز ایجاد شود. خارشی که در شب بدتر می شود ممکن است نشانه ای از ارتباط این بیماری با کبد باشد.

طبق گفته کلینیک مایو، برخی از افراد ممکن است در یک ناحیه مانند کف پا یا کف دست خارش داشته باشند، در حالی که برخی دیگر در سراسر بدن خارش را تجربه کنند. خارش همراه با بیماری کبد معمولاً شامل بثورات یا ضایعات پوستی نمی شود.

خارش پوست ناشی از بیماری کبد معمولاً اندام ها، به خصوص کف دست و پا را درگیر می کند و معمولاً با گرما (از جمله حمام آب گرم)، قاعدگی، درمان جایگزینی هورمون، اوایل بارداری و تماس با پشم بدتر می شود.

رگهای عنکبوتی

آنژیوم های عنکبوتی رگ های خونی خوشه ای در نزدیکی سطح پوست هستند که ممکن است نشانه ای از سیروز کبدی باشد. سیروز یک زخم در کبد است که در اثر انواع بیماری های کبدی ایجاد می شود.

از آنجایی که کبد در پردازش خونی که از معده و روده خارج می‌شود بسیار مهم است، وجود جای زخم این فرآیند را مختل می‌کند، جریان خون را کند می‌کند و باعث فشار می‌شود. این می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های تار یا قرمز روی بینی و سایر نواحی پوست و همچنین کبودی شود.

4 تغییر پوست که نشان دهنده بیماری کبدی است

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top