5 تا از زیباترین کلیساهای ایران


همچنین به دلیل خاستگاه تاریخی و مهاجرت بسیاری از اقوام ارمنی به این سرزمین، کلیساهای زیادی در ایران وجود دارد. می توان گفت بسیاری از کلیساها در ایران از زمان حکومت حزب تا کنون پابرجا هستند.

کلیساهای ایران این کلیساها با تاریخ طولانی و معماری و فضای منحصر به فرد خود در زمره زیباترین کلیساهای جهان هستند. دلتاماگ در این مقاله تعدادی از زیباترین کلیساهای ایران را معرفی کرده است.

زیباترین کلیساهای ایران

ایران کشوری با تاریخ غنی از نظر فرهنگی و هنری است که دارای معابد تاریخی و اماکن مذهبی به ویژه کلیساها است. کلیساهای ایران از نظر معماری، هنری و تاریخی بسیار جذاب هستند و برخی از آنها به عنوان جاذبه های مهم گردشگری داخلی و بین المللی شناخته می شوند. در زیر به چند کلیسا زیبا در ایران اشاره می کنیم.

کلیسای وانک اصفهان

بی شک یکی از باشکوه ترین کلیساهای ایران که با قدمت تاریخی و معماری زیبا و شگفت انگیزش دل هر بیننده ای را به درد می آورد، کلیسای وانک اصفهان است. تاریخچه این کلیسا به دوره صفویه و زمان شاه عباس برمی گردد. این کلیسای زیبا در منطقه جلفا اصفهان واقع شده است و معنی نام آن وانک به معنی صومعه در زبان ارمنی است.

شهرت اصلی این کلیسا به دلیل نقاشی های باشکوه آن است. نگاره هایی که روی تمام دیوارها، طاق ها، طوق گنبد، داخل گنبد و تمام زوایای کلیسا با رنگ روغن نقاشی شده است.

کلیسای سنت استفان

در میان کلیساهای ایران، دومین کلیسایی که از نظر تاریخی، زیبایی و قدمت اهمیت خاصی دارد، کلیسای سنت استپانوس است. قدمت این کلیسا به قرن نهم باز می گردد. اما در قرون اخیر چندین بار بر اثر زلزله تخریب شده است. در زمان صفویه این کلیسا بر اساس معماری اولیه خود بازسازی شد و از آن زمان به بعد کلیسای سنت. استفان می ایستد.

کلیسای کارا یا کلیسای سنت تادئوس

یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان در شمال غربی ایران در منطقه چالدران قرار دارد. این کلیسا محل دفن یکی از حواریون مسیح و سن دچت دختر پادشاه ارمنستان است. قسمت شرقی این کلیسا با سنگ های سیاه ساخته شده است به همین دلیل به آن کارا کلیسا می گویند. کلیسای سیاه سقف محراب کلیسا نیز با سنگ های مرمر سیاه و سفید تزئین شده است.

کلیسای سنت سرکیس

کلیسایی زیبا و برجسته در خیابان کریم خان زند تهران وجود دارد که در سال 1349 شمسی ساخته شده است. در حال حاضر این کلیسا محل استقرار ارامنه ایرانی است. محراب کلیسا نیم دایره است و طبق سنت کلیساهای ارامنه در ضلع شرقی بنا قرار دارد. طبقه آن بالاتر از حیاط کلیسا است و دارای سه خوابگاه است. نمای تمام سفید این کلیسا از هر طرف که به آن نگاه کنید جذاب و چشم نواز است.

کلیسای زور زور

در میان کلیساهای ایرانی، نام کلیسای زور زور ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. اما این کلیسا قطعا یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. قدمت این کلیسا به قرن دهم بازمی گردد. اما رونق آن در قرن چهاردهم آغاز شد. در قرن چهاردهم میلادی، کلیسای زور زور به محلی برای رواج عقاید مسیحی در شمال غربی ایران تبدیل شد. در سال 2008 این کلیسا به همراه کلیسای کارا و کلیسای سنت استفان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

قدیمی ترین کلیسای جهان

در میان کلیساهای جهان، کلیساهای ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردارند. نام قدیمی ترین کلیسای جهان را در فهرست کلیساهای ایران می بینید. به گفته بسیاری از مردم جهان، کلیسای کارا قدیمی ترین و اولین کلیسای جهان است که بر روی مقبره مقدس تادا و بیش از سه هزار و پانصد پیرو مسیحیت در دوره اشکانیان در چالدران ساخته شده است. در ایران کلیساهای زیادی وجود دارد که در این میان حدود 600 کلیسا باستانی هستند.

معروف ترین کلیساهای ایران

کلیسای وانک اصفهان به خاطر نقاشی های دیواری جذاب و باشکوهش به عنوان معروف ترین کلیسای ایران شناخته می شود.

آخرین کلمه

در میان کلیساهای جهان، کلیساهای ایرانی دارای ویژگی منحصر به فردی هستند که آنها را از سایر کلیساهای جهان متمایز می کند. دلیل اصلی این تمایز، خودنمایی معماری ایرانی در جلوی کلیساها است. درست است که در بسیاری از کلیساهای ایرانی آثاری از معماری قرون وسطایی و حتی گوتیک دیده می شود. اما نمی توان شکوه و شکوه معماری ایرانی را در ساخت این کلیساها انکار کرد.

5 تا از زیباترین کلیساهای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top