مجله اینترنتی

خبرهای روز دنیای آنلاین

6 مکان تاریخی تهران که هر ایرانی باید ببیند


مکان های تاریخی تهران که در این مطلب معرفی می کنیم به راحتی قابل دسترسی هستند و با وسایل نقلیه مختلف می توانید در مدت زمان کوتاهی به آنها برسید.

بازدید از مکان های تاریخی تهران آنها می توانند بهترین گزینه برای تعطیلات یا شب های گرم تابستان باشند. بازدید از برخی از این مکان ها رایگان است و می توانید در هر زمانی از شبانه روز از آنها دیدن کنید. برخی از این مکان های تاریخی زیبا را با دلتا مگ کاوش کنید.

مکان های تاریخی تهران

یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران که دارای تاریخ غنی با داستان های باستانی فراوان است، شهر تهران است. شهری که از دوره قاجار به دارالحکومه ایران تبدیل شد و از آن زمان تاکنون پایتخت آن دیار باقی مانده است. به همین دلیل ممکن است تعداد اماکن تاریخی تهران بیشتر از سایر شهرها باشد. اما از آنجایی که قدمت کمتری دارند و مربوط به دوران مدرن هستند، بسیاری از مردم در مورد آنها اطلاعاتی ندارند. در این مقاله سعی شده است شما را با برخی از دیدنی های تاریخی تهران آشنا کنیم.

پل

پل کن که یکی از اماکن تاریخی تهران است در سال 1312 هجری شمسی بر روی رودخانه کن ساخته شده است. این پل تنها راه ارتباطی روستاهای شمالی با روستای کن بوده است. منطقه بهاران در منطقه کن جایی است که این پل قرار دارد.

تئاتر شهر

تئاتر شهر در چهارراه ولیعصر نه تنها یکی از جاذبه های تهران، بلکه یکی از زیباترین مکان های تاریخی تهران است. شاید بارها از کنار این بنای باشکوه و زیبا عبور کرده باشید. اما دفعه بعد که از آنجا رد شدید، کمی بیشتر صبر کنید. بنای تئاتر شهر یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. این بنا ساختاری مدور است و اجزای آن از آجر و کاشی به رنگ‌های فیروزه‌ای و سبز است. این مدل معماری معماری دوره ایلخانان را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:  نفت‌ فروشی دولت با ترفند تخفیف 30 درصدی

آتشکده هادریان

آتشکده ای در خیابان جمهوری تهران و خیابان میرزا کوچاه خان وجود دارد که به عنوان تنها آتشکده روشن تهران شناخته می شود. ساخت این آتشکده به سال 1296 و دوره قاجار برمی گردد که زرتشتیان ایرانی با کمک ایرانیان هندی تصمیم به ساخت آتشکده در دارالحکومه تهران گرفتند. شعله ای از آتش هزارساله باقی مانده از آتشکده آذرفرنیق کاریان فارس را برافروختند و آن شعله را می کوشند تا خاموش نشود.

املاک مسعودیه

بسیاری از مکان‌های تاریخی تهران مانند کاخ‌ها و عمارت‌های تاریخی که در شهر می‌بینیم مربوط به دوره قاجار است و در این دوره ساخته شده‌اند. عمارت مسعودیه یکی از این بناها است که در سال 1257 ساخته شده است.

از آن پس میدان بهارستان مرکز ثقل فعالیت مشروطه خواهان بوده و عمارت مسعودیه در مجاورت آن قرار دارد. در عمارت مسعودیه فعالیت های مهمی انجام شد و پس از سقوط مسجد سپه سالار، این مکان پناهگاه مشروطه خواهان بود.

باغ ملی سردار و میدان مشاک

یکی دیگر از مکان های تاریخی تهران که از دوران قاجار به جای مانده، سردار باغ ملی و میدان مشاه است که قبل از احداث میدان آزادی نماد تهران بوده است. میدان مشاه در واقع یکی از بزرگترین میادین نظامی تهران است که محل تمرینات نظامی یا معروف به مشاه نظام بوده است. پس از مدتی دروازه ای برای این میدان ساخته شد که در شرق آن سردار کنونی را ایجاد کردند. از آنجا که ناصرالدین شاه برای مشاهده تمرینات نظامی در این مکان ایستاده بود، این دماغه به عنوان مقر ناصری شناخته شد. اعدام شیخ فضل الله نوری و اعدام میرزا رضا کرمانی قاتل ناصرالدین شاه از مهم ترین اتفاقاتی است که در این مکان رخ داده است. این دروازه در ضلع شمالی خیابان امام خمینی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:  شورای رقابت از قیمت‌گذاری این خودروها کنار رفت

برج طغرل

برج طغرل را به مردی به همین نام «تورل بیگ» نخستین پادشاه سلجوقیان نسبت می دهند و تاریخ آن را نیمه دوم قرن ششم می دانند. اما برخی از محققین این مکان را مدفن یکی از فرزندان تیمورلنگ و همسرش شادالملک به نام خلیل سلطان می دانند. برخی دیگر این بنا را منسوب به فخرالدوله دیلمی می دانند و مرحوم محمد محیط طباطبایی، مورخ معاصر، این بنا را متعلق به ابراهیم حواس می داند.

ارتفاع این بنا حدود 20 متر و معماری آن شبیه عقربه های ساعت است، بنابراین می توان زمان را با نور خورشید که کنگره های آن را روشن می کند و سایه های ایجاد شده تشخیص داد. گنبد این بنا در اثر زلزله فرو ریخت و ویران شد. با توجه به اتصال منطقه ری به شهر تهران، برج طغرل نیز یکی از اماکن تاریخی تهران محسوب می شود. اما این برج در واقع در خیابان ابن بابویه شهرری قرار دارد.

آخرین کلمه

مکان های تاریخی تهران فهرست بلندبالایی دارند که جایی برای ارائه و مرور همه آنها در یک مقاله وجود ندارد. برخی از این مکان ها در تهران و برخی دیگر در اطراف شهر قرار دارند. برای بازدید از برخی از این مکان ها حتی نیازی به خرید بلیط یا تعیین زمان مشخصی ندارید و می توانید هر زمان که بخواهید از آنها دیدن کنید.

6 مکان تاریخی تهران که هر ایرانی باید ببیند

دیدگاهتان را بنویسید

Scroll to top